Wybranie modelu oraz stworzenie makiety powinno odbyć się po rozmowie z klientem. Jest to kolejny bardzo ważny etap budowania grafiki pod stronę www. Bardzo istotną rzeczą jest usability – czyli użyteczność witryny. Elementy powinny być tak rozplanowane by ułatwiały przeglądanie informacji na stronie i nawigację – nie powinny przeszkadzać, ale pomagać!!

Do wykonania grafiki, graficy używają różnych narzędzi. Do najpopularniejszych należą:

  • Adobe Photoshop – jest to wg mnie najlepszy program do tworzenia rastrowej grafiki komputerowej. Aplikacja na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana jednakże po przeanalizowaniu funkcji oraz zrobieniu kilkunastu tutoriali wydaje się intuicyjna. Photoshop jest jednym z programów, które grafik powinien znać.
  • Corel Draw – program używany raczej do tworzenia grafiki wektorowej. Jest to główne narzędzie poligrafii, gdyż pozwala stworzyć grafikę, która może być skalowana do dowolnego rozmiaru nie zwiększając rozmiaru pliku(grafika wektorowa)
  • Gimp – darmowe narzędzie na linuxa, polecam miłośnikom systemu z pingwinem 🙂
  • Mspaint – tak, da się 🙂

Tworzenie grafiki dla strony to bardzo ważny aspekt, gdyż klient przede wszystkim zwraca uwagę na sposób wyświetlenia informacji na stronie oraz ich przejrzystość. Nie należy przesadzać. Proste strony czasem są najlepszym rozwiązaniem. Grafika ma pomagać w przeglądaniu strony i nie powinna przeszkadzać użytkownikowi w pozyskaniu istotnych dla niego informacji.

Poniżej 9 minutowy film przedstawiający tworzenie grafiki w photoshop

Strony: 1 2