Zakładanie sklepu internetowego może wydawać się trudnym przedsięwzięciem. Może tak kiedyś było, ale dziś mamy do wyboru wiele rozwiązań, które pozwalają nam w prosty sposób założyć sklep internetowy.
Jeżeli zależy nam na czasie i nie wymagamy wielu zmian w kodzie lub personalizacji, to polecam sklepy „one-click”.

Oferta sklepów „one-click” polega na tym, że rejestrujemy konto w serwisie udostępniającym usługę i podczas rejestracji tworzony jest sklep internetowy. Najczęściej wymagana konfiguracja to podanie danych do serwisów płatniczych, allegro stworzenie własnych kategorii oraz co najważniejsze dodanie produktów.

Takie sklepy oferują minimalną funkcjonalność, która dla przeciętnego klienta jest wystarczająca. Przykładami takich sklepów są:

Jednakże dla bardziej wymagających klientów polecam skorzystanie z sklepów, które należy samemu zainstalować na serwerze.

Zaletami takiego rozwiązania są:

  • zwiększenie kontroli nad zawartością sklepu,
  • dane przechowywane są na naszym serwerze,
  • możliwość personalizacji wyglądu oraz kodu.

Przykładami takiego oprogramowania są:

Osobiście preferuje drugie rozwiązanie gdyż pozwala ono dostosować sklep do potrzeb klienta.

Funkcjonalności sklepów internetowych są bardzo duże. Można np zintegrować sprzedaż w sklepie z sprzedażą na allegro/ebay, dostać dokładny raport ze sprzedaży, stworzyć listy przewozowe dla firm kurierskich, wysłać swoje produkty do porównywarek cenowych(ceneo itp.), stworzyć promocje, rabaty, porównać produkty itd.

Nowoczesne sklepy posiadają dość dobre SEO, dzięki czemu nasze produkty są mile widzane przez wyszukiwarki internetowe.

Wybór sklepu internetowego i technologi dostosowuje do potrzeb klienta, dla osoby sprzedającej 1 produkt dziennie w zupełności wystarczy one-click shop, jednakże, dla osób wymagających stosuje spersonalizowane rozwiązania z oprogramowaniem na własnym serwerze.