Jeżeli trafiłeś/trafiłaś na tą stronę to pewnie zastanawiasz się jak wygląda proces tworzenia stron internetowych. Pozwól, że Ci to wyjaśnię. Postaram się by ten wpis był zrozumiały dla osób nietechnicznych. Do zrozumienia tekstu wymagana jest znajomość kilku pojęć:
- HTML – język znacznikowy dzięki, któremu wyświetlane są strony www
- CSS – jest to język służący do stylowania elementów html
- PHP – język programowania służący do wyświetlania stron html oraz odpowiadający za logikę aplikacji – backend.
- Backend – warstwa logiczna aplikacji, która odpowiada za obliczenia oraz za wyświetlenie kodu html
- Frontend – warstwa prezentacyjna, która jest wyświetlana użytkownikowi obejmuje html, javascript oraz css oraz inne elementy np: flash, svg itp.
- W3C – organizacja zajmująca się standaryzacją języka HTML
- Stylowanie – dostosowywanie wyglądu elementów HTML
Proces realizacji strony www można podzielić na kilka etapów, które różnią się w zależności od tego kto wykonuje witrynę. W najprostszy sposób można to przedstawić w kilku krokach.
- Klient wyraża chęć na utworzenie strony www i zgłasza się do osoby firmy
- Firma tworzy grafikę dla strony
- Osoba z frontendu zajmuje się zakodowaniem grafiki do html-a za pomocą CSS i czasem dodaje skrypty JavaScript
- Osoba z backendu podpina stronę pod system PHP. W przypadku prostych stron ten krok może zostać pominięty
- Dla strony jest kupowana domena oraz serwer.
- Strona wgrywana jest na serwer i po zrobieniu kilku ustawień jest widoczna w Internecie.
Ja wolę bez żadnego kodowania, zawracanie głowy…ostatnio tworzyłam przez webwave cms i byłam w szoku, że można tak sobie ułatwic zycie 😮
Witam Pani Aniu,
oczywiście można skorzystać z generatorów stron internetowych, jednakże w profesjonalnych firmach i gdy chcemy mieć pewność co do bezpieczeństwa kodu, optymalizacji oraz jakości, o wiele lepszym rozwiązaniem jest „kodowanie”. Nie znam żadnej poważnej firmy, która ma stronę wygenerowaną w kreatorze. Wizerunek w Internecie jest bardzo ważny, a stopka w stylu „wygenerowano przez XXX generator” nie pomaga.
Wiele poważnych firm posiada strony oparte o popularne CMS jak Joomla, Word Press, Magento, Drupal, Invision Power Board itp. To nie strona internetowa decyduje o tym, czy firma jest profesjonalna, czy też nie. Zresztą co znaczy profesjonalna? Jak dla mnie to, słowo jest zbyt często nadużywane. Bardziej trafnym sformułowaniem jest, że firma jest znana i ma rzetelne podejście do klienta.
Co do samego kodowania to faktem jest, że nawet jak stawiamy stronę na jakimś popularnym CMS, to warto znać php, css, html przynajmniej, gdyż to zawsze pozwala nam na dostosowanie strony do naszych preferencji i wymagań.
Co do bezpieczeństwa, to nikt mi nie wmówi, że świeży kod napisany własnoręcznie w dopiero co stworzonej stronie będzie bardziej bezpieczny niż ten w CMS rozwijanym od 10 lat, z którego aktywnie korzysta kilkaset tysięcy stron internetowych.
Kolejna sprawa, to nie wiem czy zdaje Pan sobie sprawę jak dla takiej „profesjonalnej” firmy problematyczne jest zmienianie czegokolwiek lub wdrożenie nowej funkcji jeżeli strona jest napisana od zera przez webmastera? Czas, którego najczęściej zawsze brakuje może być głównym czynnikiem, który zdecyduje czy firma będzie się dalej rozwijała, czy tez nie. Głównie mi chodzi o firmy opierające swoją działalność o strony internetowe jak sklepy internetowe, portale informacyjne, jakieś katalogi typu PKT, czy też portale ogłoszeniowe.