Wpis zacznę od cytatu Sokratesa „The more I learn, the more I learn how little I know„. Z tworzeniem stron internetowych jest podobnie, im bardziej zgłebiasz temat tym wydaje Ci się, że mniej wiesz. Tworzenie stron internetowych opiera się o znajomość wielu technologi bez których ciężko jest stworzyć stronę, a mówiąc bardziej profesjonalnie witrynę lub aplikację internetową. W tym artykule skupię się na frontendowej części aplikacji internetowej. Czyli tym co widzi użytkownik otwierając przeglądarkę.

Html

Każdy kto myśli o tworzeniu stron internetowych powinien znać ten język. HTML jest językiem znacznikowym, a nie językiem programowania! Jest to ważne ponieważ w html-u nie programujemy, natomiast piszemy znaczniki, które tworzą całość(stronę). Na tym etapie, większość z Was nie będzie miała problemów. Wystarczy trochę chęci, a HTML stanie się prosty.

CSS

CSS to inaczej język stylów kaskadowych. Używany jest do opisywania wyglądu znaczników HTML. Jeśli myślisz poważnie o stronach internetowych i ich tworzeniu powinieneś nauczyć się tego języka. O ile HTML był prosty do nauki, CSS wymaga więcej nakładu pracy, aby tworzyć optymalnie wyglądające strony.

Po nauce HTML i CSS możesz tworzyć tak zwany „frontend”. Czyli tą warstwę aplikacji internetowej, którą widzi użytkownik. Przejście do „magii” zaczyna się w momencie gdy chcemy zrobić jakieś obliczenia, zapisać dane, zalogować użytkownika czyli tak naprawdę tchnąć życie w stronę/aplikację/witrynę.

JavaScript

Jest to język skryptowy, który ułatwia użytkownikowi interakcję z witryną. Za pomocą JavaScript możemy sprawdzić czy użytkownik wpisał poprawne dane. Możemy dynamicznie modyfikować elementy HTML oraz style CSS. JavaScript umożliwia nam tworzenie pięknych i dynamicznych stron internetowych. Jednakże,  JavaScript wymaga już wiedzy programistycznej i tutaj możesz napotkać pierwszą trudność w tworzeniu stron internetowych. Jeśli chcesz nauczyć się JavyScript to polecam internetowe tutoriale, a gdy poznasz już podstawowe elementy języka takie jak zmienne, pętle, tablice oraz te bardziej zaawansowane: obiekty, prototypy, zdarzenia, wyjątki to rozważ skorzystanie z bliblioteki, która ułatwia pracę w JavaScript i ma wiele gotowych rozwiązań dla programistów – Jquery. Pamiętaj, że JavaScript wykonywana jest poprzez przeglądarkę, a nie serwer, czyli po stronie użytkownika.

Podsumowanie

Na tych trzech technologiach kończy się tak zwany FrontEnd. Istnieją jeszcze dodatkowe, które warto znać np SVG, XML, XHTML, ale do tworzenia stron wystarczą powyższe 3 i na nich powinieneś się skupić.  Jeśli opanowałeś te technologie to warto zacząć poważne programowanie stron internetowych za pomocą jednej z poniższych technologi: PHP, .NET ASP, Ruby on Rails, JSP, PERL, PYTHON. Więcej na ten temat znajdziesz w drugiej części artykułu, gdzie zajmę się stroną backendową aplikacji, czyli tym czego użytkownik nie widzi, a co jest bardzo istotne do prawidłowego działania strony internetowej.